Geri

Canan Cennet Kaya

Klinik Psikolog

(Yetişkin Terapi, Çocuk Ergen Terapi)

Merhaba Değerli Danışan Adayım, 

Eğer burada buluştuysak ve siz şu an sayfamda bana ait bu satırları okuyorsanız bir sebebi olmalı. Sebepler çeşitlenebilir. Her ihtimal mümkündür. Bunun yanı sıra, değişmez bir gerçek vardır ki o sebep(ler) sizi “bugün, tam şu anda, burada” olmanıza yardım etmiştir.

Ben de psikoloğunuz olarak, zorlu yaşam olaylarında olabildiğince size eşlik etmek, kişisel farkındalığınızı arttırmada size yardımcı olmak, size ya da yaşadıklarınıza dair gölgede kalmış yerlere ışık tutmak, hissettiğiniz duyguların ve bedeninizdeki duyumsamaların; göğüs ağrısının, migrenin, boyun ve sırt ağrılarının içindeki anlamı aramak ve hayat yolculuğunuzda sahip olduğunuz kaynakları birlikte keşfetmek için buradayım. 

Peki ya kimim ben?

Onur öğrencisi olarak mezun olduğum Özyeğin Üniversitesi Psikoloji lisans eğitimi süresince, okulumuz laboratuvarlarında, Sosyal ve Politik Psikoloji ve Gelişim Psikolojisi gibi psikoloji biliminin çeşitli dallarında araştırma asistanlığı yaptım. Okulumuzun çocuk laboratuvarında yürütülen TÜBİTAK destekli, çocukların oyun davranışlarının sosyal-bilişsel gelişim, yaratıcılık, ve dil gelişimi ile ilişkisi inceleyen araştırma projesinde asistanlık yapma fırsatı yakaladım. Lisans eğitimimin son senesinde, Kadıköy Florence Nightingale’de yaptığım 7 aylık staj sonrasında “Hasta İlişkileri” pozisyonunda iş teklifi aldım ve Kadıköy Florence Nightingale Tıp Merkezi’nde yaklaşık 3 yıl çalıştım. Görevim çerçevesinde, gerek hastalarla yüz yüze görüşerek hızlı ve etkili sorun çözme becerim gerek çeşitli yaş gruplarında olan yatan hastaları ziyaret ederken onlarla kurduğum olumlu ve yakın ilişki, kariyerimi Klinik Psikoloji alanında ilerletecek olmanın kararını vermemde oldukça etkili oldu. Bu karar sonucunda, yüksek lisans eğitimime başladım. Maltepe Üniversitesi SOYAÇ (Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar) çatısı altında geçen yıldan bu yana yürütülen “OKULDAYIZ: ÜSKÜDAR” projesinde yüksek risk altındaki çocuk ve gençlerin topluma kazandırılmaları için geliştirilen “bağlanma ilişkisinin tesisi yoluyla akran temelli terapötik yaklaşım” modeli ile çocuklar, aileler ve öğretmenler ile çalışmaktayım.

Geçen yıl, aynı program kapsamında, yüksek risk altındaki çocukların okul öncesi dönemde olan anaokulundaki kardeşleri için çevirisine katkıda bulunduğum esnek dayanıklılık (RESCUR) programını diğer ekip psikolog arkadaşlarımla birlikte uygulanmasında rol oynadım. Ek olarak, Kartal Belediyesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’ne bağlı Kadın Dayanışma biriminde ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği’nde (KASDER) gönüllü psikoloğum. Erken doğum nedeniyle bebeği yoğun bakımda kalmış anne yaşantılarının somatik yaklaşımla niteliksel araştırması konulu tezim üzerine çalışmaktayım.

Şu anda, NHS foundation of trust – Maltepe Üniversitesi SOYAÇ iş birliği ile sağlanan Uluslararası “Beden Psikoterapisi” eğitimi çerçevesinde aldığım süpervizyon eşliğinde danışan görmekteyim. 

Peki ya nedir bu beden psikoterapisi ve nasıl çalışır?

Mindfulness, yoga, somatik deneyimleme, beden kayıt tutar… bunlar kulağa tanıdık geliyor mu?

Beden ve zihin arasındaki etkileşimlere odaklanan bir psikoterapi dalı olan beden psikoterapisi, bedenin ve zihnin işlevsel birlik içinde çalışması prensibine dayanmaktadır. Somatik psikolojinin bir dalı olarak kabul edilen beden psikoterapisi, bizlerin dünyayı sadece duygu ve düşüncelerimizle değil aynı zamanda bedenlerimizle de deneyimlediğimiz kavramına dayanır. Duygusal refahı etkileyen birçok sorunun, vücutta tutulan ve sinir sistemimizin regülasyonunu bozan gerilim ve yükten kaynaklandığına inanmaktadır. Bu etkiler; baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, kronik ağrı gibi psikosomatik semptomlar yoluyla deneyimlenebilirken, ilişkilerimizi, ruh halimizi ve hayat kalitemizi etkileyerek günlük işlevlerimizi bozabilir. Beden psikoterapisi, gelişimsel travma, depresyon, kaygı, panik atak, kayıplar, uzun süren hastalıklar, güvensizlik, yeme bozuklukları, bağımlılık, stres gibi psikolojik sorunların tedavisinde oldukça etkilidir. 

Beden odaklı çalışan bir psikolog olarak, sizlerle bedenimizin sihirli zekasını dinleme ve bedensel duyumsamalarımızı fark edip bedensel farkındalığınızı arttırma yolculuğunda kaynaklarınızı birlikte keşfedebilmek için sabırsızlanıyorum!

Canan Cennet Kaya

750.00 50 dakika